Modari Console PS2 PS3 PSP WII XBOX 360 Ploiesti

Modari console Modificari si Reparatii Playstation 2 Playstation 3 PS2 PSP Nintendo WII Xbox 360 !!

AcasaPortalFAQConectareInregistrare
TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2) 5 4.2 47
Distribuiti | 

TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 16 ... 32  Urmatorul
AutorMesaj
Dumitrescu
Admin

Numarul mesajelor: 477
Localizare: Ploiesti
Joburi/Distractii: Electronica
Data de inscriere: 15/03/2008

MesajSubiect: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Vin Feb 27, 2009 1:32 pm

Acest tutorial se refera doar pentru jocurile care sunt XGD2 si nu XGD3

PENTRU XGD3 AVETI TUTORIAL [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] CITITI CU ATENTIE!

Pentru cei ce Primesc Play DVD - Faceti Update la ultimul Ixtreme
Pentru cei ce au facut un joc cu AP.25 si Imaginea ramane neagra - Faceti update la ultimul Ixtreme si Patch-uiti imaginea in ABGX. (In cazul in care aveti deja Updatat Ixtreme-ul treceti direct la Patch)
Primiti erori la scriere de tip I/O Schimbati marca DVD-ului sau DVD-RW! Aflati mai multe despre aceasta probleme in sutele de posturi in acest Thread!

Pasul 1

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea aceasta imagine]

Deschidem ImgBurn

Pasul 2

In primul rand vom intra in setarile programului unde vom fixa pozitia de Layerbrake [ 1913760 ], aceasta pozitie este necesara deoarece consola nu va recunoaste jocul, De ce? pentru ca aceasta ajuta sa desparta jocul in doua parti egale pe cele 2 suprafete de sciere ale DVD-ului dual layer

MARE ATENTIE FOLOSITI NUMAI DVD+R DL SI IN SPECIAL VERBATIM, DVD-URILE -R DL NU VOR FUNCTIONA!!!

Pasul 3

Vom selecta Write din bara de navigatie de sus si vom gasi acel punct incercuit cu rosu pus pe "Calculate Optimat"

Pasul 4

Deselectam functia de mai devreme care calcula optimal o valoare pentru pozitia de layerbrake ceea ce ducea la un DVD scris prost, si vom selecta "User Specified" unde vom introduce valoarea 1913760 dupa care apasam ok, valoarea originala pentru pozitia Layerbrake-ului.

Pasul 5

Odata setata secventa de layerbrake putem trece la scrierea jocului, inchidem programul si il redeschidem, dupa care vom selecta " Write image file to disk"

Pasul 6

Dupa aceasta vom apasa Pe acel folder mic incercuit cu culoarea rosie, vom selecta calea catre destinatia jocului!

Pasul 7

Intr-un joc downloadat de obicei vom obtine mai multe arhive sau rareori doar imaginea jocului impreuna cu un alt fisier, daca obtinem arhive vom dezarhiva jocul pentru obtinerea imaginii, in folderul cu imaginea de obicei se gasesc 2 fisiere una este imaginea iar a 2 este un fisier de capacitate mica de tip .MDS sau .DVD,. Dupa selectarea destinatiei catre joc prin apasarea acelei mici sagetele de la "LOOK IN:" la randul ei incercuita cu rosu vom vedea ca in imaginea de mai jos in acel folder ambele fisiere, selectatil pe cel de dimensiune mica deoarece el detine informatiile cum va fi scris jocul pe DVD, daca in jocul Downloadat nu aveti acel fisier pe langa imagine jocul NU VA FUNCTIONA!!! Deci nu selectati imaginea pentru scriere veti strica DVD-ul

Pasul 8

Dupa deschidere vom vedea caci toate campurile din partea stanga : Label, Imp ID, File Sys , Sectors, Size, Time vor avea scrise anumite detalii, toate aceste campuri trebuie sa contina detalii, daca unu din campuri nu contine atunci ceva nu este in regula cu imaginea dumneavoastra si jocul nu va merge posibil ca ceva sa se fi intamplat in timpul downlodului.
Verificam cu atentie daca toate campurile sunt complete, si nu in ultimul rand mare atentie la secventa de LB cea incercuita cu VERDE trebuie sa existe neaparat, daca nu veti selecta fisierul de dimensiune mica de obicei .MDS sau .TXT atunci cu siguranta secventa de LB(layerbrake)nu va si afisata si jocul nu va functiona.
Verificati daca in casuta "Destination" incercuita cu negru este unitatea de scriere in care ati introdus DVD-ul, asta pentru cei care detineti mai multe unitati optice.
Daca toate acestea sunt in regula vom sevecta viteza de scriere de 2x cel mai recomandat si puteti apasa imaginea incercuita cu albastru care va fi colorata la introducerea unui disk eu nu aveam unu si de aceea este pe GRI, asteptati ca jocul sa fie gata si ENJOY Very Happy
PUN SI UN LINK DE UNDE PUTETI LUA PROGRAMUL
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Astept comentariile voastre despre Tutorial

Modificare Nintendo WII WiiKeyFusion/SoftMod/UNBRICK
Modificare PS2 - Modbo 760/750/745/MARS PRO GH-816HD
Telefon:0749942854

Ultima editare efectuata de catre Dumitrescu in Vin Oct 28, 2011 5:56 pm, editata de 6 ori
Sus In jos
http://www.modari.8k.ro
OwnerTonyRo

Numarul mesajelor: 4
Data de inscriere: 12/02/2010

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Vin Feb 12, 2010 2:28 pm

Deci dupa ce am urmat toate aceste procese....dvd il introduc in consola si ruleaza?...vad ca mai este un tutorial pe acest forum "CUM SA CREEATI DVD-UL ACTIVATE.ISO PENTRU RULAREA JOCURILOR CU WAVE 4" ...care e diferenta dintre un dvd care il fac precum spune mai sus si diferenta dintre un dvd precum spune in acel tutorial ?
Sus In jos
Dumitrescu
Admin

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Vin Feb 12, 2010 5:07 pm

Salut, ai facut cumva vreun joc urmand tutorialul de mai sus si nu a mers ? Dvd-ul activate.iso se foloseste pentru cei ce au consola modificata cu ixtreme 1.6 si vor sa ruleze jocuri ce merg pe un ixtreme 1.61, in caz ca nu doresc un update, oricum acum a aparut Lite touch si este nevoie de un update pentru ca jocurile cu wave 6 nu vor merge, insa daca nu ai consola modificata in nici un caz nu vei putea rula un joc urmand tutorialul de mai sus, trebuie decodata.

Sus In jos
OwnerTonyRo

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Sam Feb 13, 2010 11:17 am

Consola urmeaza a fi modata cu Lite Touch. Dupa ce este modata, tutorialul de sus va fi valabil, vor merge jocurile in care este pus dvd. file ? la fel ca sus..
Sus In jos
Dumitrescu
Admin

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Sam Feb 13, 2010 11:24 am

Daca va fi modificata da, tutorialul de mai sus este pentru cei ce nu stiu sa scrie un joc pentru xbox360 dupa ce si-au modificat consola.

Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Dum Feb 14, 2010 8:46 am

inca un tutorial reusit bravo dumitrescule cheers cel mai bun tutorial in limba romana pentru crearea unui joc bravo affraid
Sus In jos
OwnerTonyRo

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Mier Feb 17, 2010 3:14 pm

A venit vremea sa ma bag la scris dvd pt xbox. Very Happy Chiar daca Domnu' Dumitrescu mi-a acordat atentia, inainte sa ma apuc de treaba , vreau sa verific ceva. Uitati-va pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si ziceti-mi si mie. Care o sa fie pus pe dvd .. mvl-gtae.dvd sau mvl-gtae.iso ?? ca daca trebuie pus .dvd nu are sens sa mai copii si iso..nu?!
Sus In jos
zorrotl

Numarul mesajelor: 3
Data de inscriere: 15/02/2010

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Joi Feb 18, 2010 2:48 pm

[b][i]Salut la toata lumea de pe aici...
Am scris pentru prima oara dvd-uri pentru x-box dupa tutorialul de aici(dupa multe cautari prin alte sit-uri ....de neinteles pentru un noob ca mine), si au mers ca si cele originale .
Deci va recomand cu toata increderea sa cititi cu atentie si sigur totul este OK.
Mii de multumiri ....
Sus In jos
Dumitrescu
Admin

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Joi Feb 18, 2010 5:33 pm

@OwnerTonyRo
Fisierul .DVD contine informatiile necesare pentru scrierea fisierului .ISO de aceea trebuie selectat fisierul.DVD pentru ca el va scrie defapt imaginea .ISO

@zorrotl
Thanks!!!

Sus In jos
tzucul

Numarul mesajelor: 1
Data de inscriere: 19/02/2010

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Vin Feb 19, 2010 11:19 am

Buna ziua.Am si eu o problema si anume nu stiu ce jocuri sa downloadez PAL sau NTSC?

ultumesc anticipat
Sus In jos
Dumitrescu
Admin

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Vin Feb 19, 2010 3:36 pm

Salut recomand pe PAL sar putea ca cele NTSC sa nu-ti mearga si sa primesti o eroare Wrong Regin Code, spun s-ar putea pentru ca mie unele mi-au mers si altele nu dar nu am avut timp sa studiez de ce...

Sus In jos
realcs

Data de inscriere: 21/02/2010

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Dum Feb 21, 2010 12:52 pm

Multmim pentru tutorial !
Sus In jos
edwardd

Numarul mesajelor: 5
Data de inscriere: 18/02/2010

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Mier Feb 24, 2010 9:47 pm

si daca jocul nu e arhivat si sunt decit cele doua fisiere cum fac
Sus In jos
Dumitrescu
Admin

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Mier Feb 24, 2010 10:00 pm

Este mult mai simplu pentru ca nu mai ai nimic de dezarhivat deschizi imgBurn selectezi fisierul .DVD dupa ce ai setat user specified 1913760 si dai burn

Sus In jos
Apollo13

Data de inscriere: 15/02/2010

MesajSubiect: Re: TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)   Joi Feb 25, 2010 1:39 pm

Am incercat si eu astazi sa-mi fac un joc dar nu am reusit...Toate imi aratau ca in tutorial,mai putin in partea de sus,la ''Label'' imi scria DVD_ROM,cred ca aici ar fi problema..si nu stiu de unde sa modific sa-mi apara ca in tutorial acel XGD2DVD_NTSC.aaa si la destination imi apare [0:0:0] HL-DT-ST DVD RAM GSA H58N(F:)
Sper ca nu am plictisit prea mult si multumesc anticipat pt raspuns!
Sus In jos

TUTORIAL : CUM SA ITI FACI UN JOC DE XBOX 360 (FORMATUL VECHI XGD2)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 32Mergi la pagina : 1, 2, 3 ... 16 ... 32  Urmatorul

Subiecte similare

-
» Tutorial Cum sa Faci un Bind
» Cum sa iti faci un Id de Messenger
» ..::Cum Faci Dupe Pe 97D::..
» Cum iti faci cont SA:MP
» Cum sa iti faci spray cool!!!

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Modari Console PS2 PS3 PSP WII XBOX 360 Ploiesti :: XBox 360 :: Tutoriale-